Matematika 7 sinf darslik
Parallel to`g`ri chiziqlar
Geometriya-7 sinflar uchun
Rivojlantiruvchi maqsad : o’quvchilarni uchburchak ichki burchaklarining yig`indisi haqidagi teorema mavzusi orqali uchburchaklarning ichki burchaklari yig`indisi haqida tushuncha berish. Fikrlash qobilaytini oshirish .Cizmani tushingan holda,masalani mutaqil yecha olish.
Sh.k. Uchburchak ichki burchaklarining yig`indisi haqidagi teorema tushunchasiga ega bo`lishlari, mavjud formula,qoidalarni o`qiy olishlari,o`zaro fikr almashish ,izchil, mantiqiy fikrlash qobiliyatini shakllantirish .
Amalga oshirish usuli: Yakka tartibda va guruhlarda ishlash.
II . O’quv jarayonining mazmuni
Dars turi: o’quvchilarning bilim, ko’nikma ,malakalarini rivojlantirish,mavzu haqida yangi tushunchalar berish.
Dars metodi: noan’anaviy
Dars jihozi: Darslik, tarqatma materiallar,proyektor, slayd
III. O’quv jarayonini tashkil etish texnalogiyasi
O‘qituvchi :o’quvchilarga uchburchak ichki burchaklari yig`indisi haqidagi teorema mavzusini tushuntirish.
IV . Kutiladigan natijalar
O’qituvchi : o’quvchilarga uchburchaklarning ichki burchaklari yig`indisi mavzusini tushuntirish . uchburchaklarning ichki burchaklari yig`indi si 180◦ haqida tushuncha berish
O’qituvchi: mavzu yuzasidan olgan bilimlari mustahkamlanadi , o’zi mustaqil fikrlay olish va matematikaviy masalalarni bajara oladi .
V. Kelgusi rejalar
O’qituvchi : Uchburchaklarning ichki burchaklari yig`indi si 180◦ ga tehg ekanligidan foydalanib, masalalar yecha oladilar.
1.Tashkiliy qism 5 daqiqa
2.O’tilgan mavzuni so’rash va 8 daqiqa
mustahkamlash
3.Yangi mavzu bayoni 10 daqiqa
4.Yangi mavzuni mustahkamlash 15 daqiqa
5.O’quvchilarni baholash 5 daqiqa
va rag’batlantirish
6. Uyga vazifa 2 daqiqa
Tashkiliy qism
Aziz o’quvchilar bugungi darsimiz qiziqarli bo’lishi uchun sinf o’quvchilarini 3 ta guruhga bo’lib olamiz va quyudagicha nomlaymiz .
Al-Xorazmiy
Bobur
Navoiy
Dars shiori :
Dars maqsadi :
Barkamol avlod bo’lib,
El – yurtga xizmat qilish.
O’tmishni e’zoz aylab,
Davlatni yuksaltirish.
Biz buyuk yurt osmonida go’zal kamalak
Barkamol avlod bo’lmoq eng ezgu tilak.
Dars bosqichlari
O`tilgan mavzuni mustahkamlash
Yangi mavzuni tushinib olish
Yangi mavzuni mustahkamlash
O`TILGAN MAVZUNI MUSTAHKAMLASH
XOSSA VA TALQINLAR
Umimiy nuqtaga ega bo`lmagan to`g`ri chiziqlar
To`g`ri burchak ostida kesishadi
Shart va xulosa qismi almashgan teorema
Yig`indisi 180 ◦ ga teng burchaklar
Qo`shni bo`lmagan teng burchaklar
Ikki to`g`ri chiziq va kesuvchi hpsil qilgan burchaklar
Mustaqil ish
Parallel to`g`ri chiziqlar
Perpendikulyar to`g`ri chiziqlar
Teskari teorema
Qo`shni burchaklar
Vertikal burchaklar
Ikki to`g`ri chiziq va kesuvchi hosil qilgan burchaklardan biri 60 ◦ bo`lsa, qolgan burchaklarni toping ?
Mos, bir yoqlama, ichki almashnuvchi burchaklar
Teng tomonli uchburchak
Yangi mavzu
bayoni
Teng yonli ucburchak
Uchburchaklar ichki burchaklarining yig`indisi
180 ◦ ga teng
Turli tomonli uchburchak
º shart bajarilsa, uchburchak mavjud bo`ladi
Teorema . Uchburchak ichki burchaklarining
yig’indisi 180º ga teng.
Teorema: Uchburchak ichki burchaklarining yig’indisi 180º ga teng. ΔABC: Isbot. Uchburchakning A uchidan BC tomonga parallel a t.chiziq o’tkazamiz º, chunki bu burchaklar umumiy uchga ega va yoyiq burchakni tashkil qiladi. chunki bu burchaklar a va BC parallel t. chiziqlarni AB kesuvchi bilan kesganda hosil bo’lgan almashinuvchi burchaklardir.
, chunki bu burchaklar a va BC parallel t. chiziqlarni AC kesuvchi bilan kesganda hosil bo’lgan almashinuvchi burchaklardir. Yuqoridagi bu 3 ta tenglikdan:
º, ya’ni Teotema isbotlandi
“ Uchburchaklar yurtiga sayohat”
“ 1” guruhi
“ 3” guruhi
“ 2 ” guruhi
1. Burchaklari 35 ◦ ; 45◦; 68◦ bo`lga uchburchak mavjudmi?
2. Teng yonli uchburchakning qanday xossalarini bilasiz ?
3. Teng tomonli uchburchakning bir burchagi 60 ◦ bo`lsa, unung qolgan burchaklarini toping ?
1.Uchburchak burchaklariga ko`ra necha xil bo`ladi?
2.O`tmas burchakli uchburchak deb qanday uchburchakka aytiladi ?
3. Masala: To`g`ri burchakli uchburchakning bir burchagi ikkinchisidan 2 marta katta bo`lsa , har bir burchakni top ?
1. Tomonlariga ko`ra uchburchaklar necha xil bo`ladi ?
2. Burchakni o`lchov birligi ?
3. Teng yonli uchburchakning uchidagi burchagi 70 gradus bo`lsa , qolgan burchaklarini top ?
Mavjud emas
Asosidagi burchaklari teng
Bir burchagi o`tmas
30 ◦ ; 60 ◦ 90 ◦
55 ◦;55◦
60 ◦ dan
Mavzuga doir masalalar yechish.
2-3-4-5-6 masalalar(og`izaki)
7-8-9 masalalar (doskada)
a) Javob: 50 ◦;80◦
b) Javob: b) 30◦; 60◦90 ◦
c) Javob: 50◦ 60◦ 70◦
… Farzandlarimizga shunday Imkoniyatlarni yaratib beraylikki, ular bizdanda har sohada ilg`or bo`lsinlar…(O`zbekiston Respublikasining birinchi Prezidenti I.A.Karimov)
Quyidagi so’zlarni rus va ingliz tiliga tarjima qiling:
1. To`g`ri chiziq
3 Uchburchak
Kamolga yetkazar har kasbu hunar, ilmdan baxt topar inson muqarrar
8 masala javoblari
b) 45 ◦ ; 90 ◦; 45◦
9 masala javoblari
Dam olish daqiqasi
Ilmdorlar juda ko`pdir jahonda ,
Ortdaman deb hayallama armonda ,
Tez ilm ol sen hozirgi zamonda ,
Yur , o`g`lonim ,elni ko`tarish uchun
1.Nur uzunmi, kesma? Nur
2.Respublikamizda nechta viloyat bor?( 12 ta)
3. 87 ◦ li burchak qanday burchak? O`tkir
4.Chaqrim uzunlik o`lchov birligimi, og`irlik?( 800m)
5.”Qoldimu” g`azali muallifi?( Z.M.Bobur )
1.Perimetr nima? (tomonlar yig`indisi)
2.Aylana bilan doiraning farqi?( yuzasida)
3. Eng sodda shakllar ?( nur,to`g`ri chiziq,tekislik)
4.Botmon uzunlik o`lchov birligimi, og`irlik?( 163 kg 800gr)
5.”G`urbatda g`arib shodmon…” ruboiy muallifi?( A.Navoiy )
1.Bahorgi tengkunlik? (21 mart)
2.Konstitutsiyamiz necha moddadan iborat?( 128 modda)
3. Yoyiq burchak nechta to`g`ri burchakka teng ? ( 2ta)
4.”Qani endi boshimda sehrli qalpoqch bo`lsa-yu jurnalga qator qilib 5555…larni qo`ysam?Qaysi asardan olingan? (Sariq devni minib)
5.Strategiya necha qismdan iborat? (5qism )
Uchburchakning burchaklaridan biri ikkinchisidan 3 marta katta ,
uchinchisidan 2 marta kichik bo`lsa, shu uchburchakning burchaklarini toping?
Mavzuni mustahkamlash yuzasidan mustaqil ish (qo`shimcha adabiyotlardan foydalanish) M.Usmonov(geometriyadan masalalar to`plami)
O’quvchilarning
to’plagan ballari jamlanib,
g’olib guruh aniqlanadi.
rag’batlantiriladi.
Dars maqsadiga
erishganligi
haqida xulosalanadi.
Uyga vazifa :
10-11-12 masalalarni yechib kelish.
Javob: 18 ◦ ; 54 ◦ ; 108 ◦
Foydalanilgan adabiyotlar
2.Jurnal va gazetalar.
3.Geometriya fanidan uzviylashtirilgan Davlat ta ’ lim standarti o`quv dasturi. Toshkent -2010
4. “ Dars muqaddas ” tavsiyasi asosida.
5.Tarbiyaviy ishlar metodikasi. Toshkent-2007.
6. Rashidov X. va boshq. “ Kasbiy pеdagogika ” blokini o ’ qitish mеtodikasi, Toshkеnt-2007.
7. Ishmatov Q. O ’ qitishning intеrfaol tеxnologiyasi. Mеtodik qo ’ llanma, Toshkent -2007.
8. Dadamirzaеv G ’ . Pеdagogik tеxnologiyalar bo ’ yicha izohli tayanch so ’ z va iboralar, Toshkent -2008.
M . Usmonov ;Geometriyadan masalalar to`plami
Matematika 7 sinf darslik
8-sinflar uchun matematika fanidan testlar
1.Algebraik ifodaning son qiymatini toping:
S = 2 (ab + ac + bc) , bunda a= 5, b=3 c= 6;
a) 126 b) 63 s)162 d) 156
2. Tenglamani yeching: 2 x + 15 = 3 x – 11
a) 27, b) 65, s) 26, d) 43
3Tekislikda to’g’ri burchakli koordinatalar sistemasidan foydalanish kimning nomi bilan bog’liq ? a) Fales, b) Rene Dekart, s) Pifagor d) a yoki b
4. Agar nuqta absissalar o’qida yotsa, u holda uning ordinatasi nimaga teng bo’ladi?
a) 4 ga, b) -1 ga s) nolga, d) 5 ga.
5. y = 5 x funksiyada qaysi biri erkli o’zgaruvchi bo’ladi?
a) x , b) y, s) 5, d) 5 x
6. Funksiya qanday usullarda berilishi mumkin?
a) analitik, , b) grafik, jadval, s) analitik, grafik, jadval, d) jadval, analitik.
7. Funksiya y (x) = 5x + 6 formula bilan berilgan. x= -3 bo’lganda y ning qiymatini hisoblang: a) 9 b) -6 s) -15 d) -9
8. y = 2 x funksiya grafigi qaysi choraklardan o’tadi?
a) I va II b) II va III s) III va IV d) I va II
9. Chiziqli funksiya qanday ko’rinishda beriladi?
a) y= kx + b b) y= k x 2 + b s) y= k x 3 + b d) y= k x 4 + b
10. Quyidagi nuqtalarning qaysilari y=3x+7 funksiya grafigiga tegishli:
11. y=-2x-1 funksiya grafigi qaysi chorakda yotadi.
a) I,II,III b) I,III,IV s) I,II, IV d) II,III,IV
12. y=kx+4 funksiya grafigi M(1: 1) nuqtadan o`tadi. k ni toping.
a) -3 b) 3 s) -2 d) 4
13. y=-2x+b funksiya grafigi M(-1:7) nuqtadan o`tadi. b ni toping
a) 1 b) 5 s) 8 d) 0
14.Ikkita musbat sonning yig`indisi qanday son bo`ladi?
a) manfiy b) natural s) musbat d) kasr son
15. musbat son bilan manfiy sonning ko`paytmasi qanday son bo`ladi?
a) manfiy b) natural s) musbat d) kasr son
16. agar a>b bo`lsa, b-a qanday son bo`ladi?
a) manfiy b) natural s) musbat d) kasr son
17. n sonining tengsizlikni qanoatlantiruvchi eng katta butun qiymatini toping: n
a) -7 b) -6 s) -8 d) -9
18. n sonining tengsizlikni qanoatlantiruvchi eng kichik butun qiymatini toping: n> 7,8
a) 9 b) -8 s) 3 d) 8
19. Uchburchakning tomonlari mos ravishda 73 sm, 1m 15 sm va 1m 11 sm dan kam. uning perimetri 3m dank am ekanini isbotlang.
20. agar a>3 , b>5 bo`lsa u holda 2a+3b > 21 ekanini isbotlang.
21. To`g`ri to`rtburchak ichida yotgan ixtiyoriy nuqtadan uning uchlarigacha bo`lgan masofalar yig`indisi shu to`g`ri to`rtburchakning yarim perimetridan katta ekanini isbotlang.
23 2a+3b>a-2b tengsizlikning ikkala qismiga -2a sonini qo`shish natijasida hosil bo`ladigan tengsizlikni yozing.
25. Tengsizliklarni ko`paytiring:
Qiziqarli malumotlar
Matematika 7 sinf darslik