Darsning maqsadi: Ta’limiy
I.Tashkiliy qism: salomlashish, davomatni aniqlab jurnalga belgilash, o‘quvchilarning darsdagi tayyorgarligini va uyga vazifalarni tekshirish , guruhlarga bo‘lish.
Rangli qog’ozdan tabriknoma yasash
Qog`ozdan gul yasash/3D Otkritka oddiy va oson. Ushbu videoda siz qog`ozdan 3D otkritka yasashni o`rganasiz.
4 года назад
Как сделать простые открытки с цветами на 8 Марта или другие праздники своими руками. 3 легкие бюджетные поделки, .
2 часа назад
Beautiful Wall Hanging Craft /Home Decoration ideas / Wall mate /Paper Flower Wall Hanging / Paper crafts / Easy Paper wall .
День назад
happy mother’s day. Onalar bayrami uchun tabriknoma yasash. 8-mart.
2 года назад
Что подарить? Шикарная 3д открытка на 8 марта для мамы – это отличный выбор, сделать такой замечательный подарок .
В этом видео показано как сделать конверт из бумаги а4. Красивый конверт можно сделать за 3 минуты без .
Bayram uchun tabriknoma yasash.
4 года назад
Оригами конверт с застежкой ✉ Оригами конверт из а4 ✉ Поделки своими руками! Моя жизнь, творчество, вдохновение.
2 года назад
3 месяца назад
Сегодня мы будем делать красивую открытку на День матери, 8 Марта, день рождения мамы своими руками. Объёмная .
5 лет назад
********************************************** bit.ly/2YapQXG – валентинки из бумаги. bit.ly/2SbNn6N – танки из .
2 года назад
bizni kuzating.
3 года назад
Давайте вместе сделаем открытку на 8 марта, подарок маме своими руками за 5 минут. Порадуйте своих любимых мам, .
2 года назад
Друзья, сделайте вместе со мной супер открытку, подарок на 8 марта, своими руками за 5 минут. Сделайте её, удивите и .
2 года назад
Открытка на 8 марта для мамы. Как сделать открытку с тюльпаном своими руками. Красивая подарочная открытка на .
2 года назад
3D открытка на День Матери, 8 МАРТА своими руками Аппликация из цветной бумаги Подарок маме Mother’s Day card DIY .
Сделаем оригинальную открытку из бумаги на 8 марта для родных и близких своими руками! Понадобятся: – 2 белых листа .
Qog`ozdan guldasta yasash/Buket yasash oddiy va oson. Bu videoda siz qog`ozdan qanday qilib guldasta yasashni o`rganasiz.
3 года назад
Оригинальная Открытка на День Учителя своими руками. Как сделать подарок учителю из бумаги? Что подарить на День .
2 года назад
Making origami paper wrist watches – Gumball cat, Darwin fish and other cool designs! For example, I made one watch with an .
3 года назад
ГУЛИСТОН мактабларининг биРида саломлашишни узгача тури.
Qog`ozdan atirgul yasash/Qog`ozdan gul yasash oddiy va oson. Bu videoda siz qog`ozdan qanday qilib atirgul yasashni .
2 года назад
2 года назад
Собирайтесь, волшебники и иллюзионисты! Если вам нужно вдохновение для новых трюков, то это видео для вас. Сегодня .
19 часов назад
Hello everyone, in this video I’ll show you how to make a surprise card for mom for any occasion. For Mom on her birthday, for .
Darsning maqsadi :Ta’limiy
O‘quv jarayoniga oid kompetensiya: TK 1: texnologiya faniga oid atamalarni to‘g‘ri talafuz qila olish.TK 2; turli manbalardan axborotlarni eshitish, ko‘rish va tushunish. TK3:texnologiya faniga oid bilimlarini boyitish, tirishqoqlikni, qo‘l harakati motorikasini rivojlantirish.TK 4: o‘zining o‘quvchilik burchini bilish, jamoada ishlay olish.TK 5:xalq hunarmandchilik sohalariga oid ma’lumotlar va kasb-hunarlarni haqida tushunchaga ega bo‘lish. TK 6:tabiiy va turli materiallardan foydalanishda tejamkorlikka rioya qilish. F.k.1 turli materiallardan yasaladigan buyumlarni o‘lchay oladi, rejalay oladi, yelimlay oladi, sodda loyihalash ishlarini bajara oladi;
Dars tipi: amaliy
Dars turi: yangi bilimlar berish, bilimlarni mustahkamlash .
Dars usuli: suhbat, ko‘rgazmalilik
Dars jihozi: darslik, ko‘rgazmalar,tarqatma materiallar, mehnat ish qurollari,
Darsning texnik vositalari: Ekran, kompyuter, video proyektor, slaydlar, “Navro‘z”ga doir musiqalar diski
Ish jihozi: Karton qog’ozi, rangli qog’oz, yelim , qalam, qaychi va chizg’ich .
Darsning borishi :
I.Tashkiliy qism: salomlashish, davomatni aniqlab jurnalga belgilash, o‘quvchilarning darsdagi tayyorgarligini va uyga vazifalarni tekshirish , guruhlarga bo‘lish.
II.Otilgan mavzuni mustahkamlash :
I guruh: o‘tilgan mavzular yuzasidan savol-javob o‘tkazish, plakatda “Bahor” manzarasi tasvirlangan ,undagi daraxtda osilgan olmalarda savollar yozilgan. Guruhdan o‘quvchilar chiqib, olmalarni uzib savolarga og’zaki javob berishadi .
1.Bir yilda nechta fasllar mavjud va ular qaysilar ?
2.Bahorda tabiat qanday bo‘ladi ?
3.Bahorda qanday bayramlar nishonlanadi ?
4.Dalalarimizda qanday ishlar boshlanadi ?
5.Bolalar bahorda qaysi o‘yinlarni o‘ynashadi ?
6.Yil fasllari, bahor haqida kim she’r va topishmoq biladi ?
7.Mehnat darslarida biz qanday sanitariya – gigiyena talablari va xavfsizlik qoidalariga rioya qilishimiz kerak ? II guruh: Bahorda
III.Yangi mavzu bayoni :
Tabriknoma yasashdan maqsad nima ?
- Dars mavzusini yozish uchun
- Rasm chizish uchun
- Bayram yoki tug’ilgan kunlarda do‘stlarimizni tabriklash uchun
- Rangli qog’ozlar to‘plami
- Rang-barang qog’oz va mato bo‘laklarini yopishtirish orqali hosil qilingan tasvir
- Karton qog’ozi bilan ishlash
Qanday bayramlarda tabriknoma yasash mumkin ?
- 8-Mart bayramida yasash mumkin
- 9-May Xotira va qadrlash kuni bayramida yasash mumkin
- 21-Mart Navro‘z bayramida yasash mumkin
- Rangli qog’oz, qaychi , yelim, oq list , qalam
- Gazlama, qaychi, dazmol
- Ketmon, belkurak, xaskashak
- Ovqatlanish tartibiga amal qilish
- Qaychi, pichoqni o‘ynamaslik
- Toza-ozoda ishni bajarib, yelimni og’izga qilmaslik, iflos qo‘l bilan ovqat yemaslik
Navro‘z qanday bayram?
A. Navro‘z- Yangi kun degan ma’nolarni bildiradi.
B. Hamma javoblar to‘g’ri
C. Yasharish va yangilanish bayrami
D. Mehnat, mehr-oqibat, go‘zallik, do‘stlik va nafosat bayrami.
IV.Yangi mavzuni mustahkamlash: III guruh: “Gulchi” guruhi
“So‘zlarni toping” o‘yini
Quyidagi berilgan aylana ichida Navro‘z bayramiga tegishli yashiringan so‘zlarning bo‘g’inlari yozilgan. Mana shu bo‘g’inlarni qo‘shib so‘zlarni hosil qilish kerak bo‘ladi . Masalan: Su-ma-lak, qal-dir-g’och, may-sa, xo‘-roz, ha-lim, ko‘k- som-sa, qo‘ch-qor, bug’doy, boy-che-chak va hokazolar .
V.O‘quvchilarni baholash: o‘quvchilarning dars davomida bajarilgan ishlari tekshirilib chiqiladi va darsda faol ishtirok etgan o‘quvchilar baholanadi
VI.Uyga vazifa: Rangli qog’oz va kartondan Navro‘z bayramiga tabriknoma yasashni davom ettirib kelish va she’rlar yodlab kelish.
TASDIQLAYMAN: O‘TIBDO‘ ____________
Sana: _____________ Sinf: 1 – «D» Fan nomi: Texnologiya
28 -Dars mavzusi :Geometrik shakldagi qog’ozdan har xil hayvonlar shaklinini yasash
- ta’limiy maqsad:o‘quvchilarga mavzuni to‘liq yetkazish,geometrik shakldagiqog’ozdan har xil hayvonlaryasashnio‘rgatish
c) rivojlantiruvchi maqsad: o‘quvchilarni mustaqil ishlash, fikrlash qobiliyatlarini rivojlantirish, o‘quvchilаr ijоdkоrligini o‘stirish.
O‘quv jarayoniga oid kompetensiya: TK 1: texnologiya faniga oid atamalarni to‘g‘ri talafuz qila olish.TK 2; turli manbalardan axborotlarni eshitish, ko‘rish va tushunish. TK3:texnologiya faniga oid bilimlarini boyitish, tirishqoqlikni, qo‘l harakati motorikasini rivojlantirish.TK 4: o‘zining o‘quvchilik burchini bilish, jamoada ishlay olish.TK 5:xalq hunarmandchilik sohalariga oid ma’lumotlar va kasb-hunarlarni haqida tushunchaga ega bo‘lish. TK 6:tabiiy va turli materiallardan foydalanishda tejamkorlikka rioya qilish. F.k.1 turli materiallardan yasaladigan buyumlarni o‘lchay oladi, rejalay oladi, yelimlay oladi, sodda loyihalash ishlarini bajara oladi;
Dars turi: Yangi bilim berish, amaliy yasash
Dars uslubi: amaliy, innovatsion texnologiyalardan foydalanish
Darsda foydalaniladigan jihozlar: rasmlar, buklet, ko‘rgazma, tarqatma materiallar, durаdgоrlikdа ishlаtilаdigаn аsbоblаr, applikatsiyalar va ularning rasmlari
Hunarni asrabon netgumdir oxir,
Olib tufroqqamu ketgumdir, oxir.
Alisher Navoiy
-Yangi mavzu ustida ishlash
– Ish qurollari bilan tanishtirish
– Geometrik shakldagi qog’ozdan har xil hayvonlar yasashni o‘rgatish
D A R S N I N G B O R I S H I:
I. TASHKILIY QISM
O‘quvchilar bilan salomlashib, navbatchining axboroti tinglanadi.O‘quvchilarni dars mavzusi ,maqsadi, borishi bilan tanishtirilib, ular diqqati darsga jalb qilinadi.
Uyga vazifa tekshiriladi.
II. O‘TILGAN MAVZUNI TAKRORLASH
O‘tilgan mavzu yuzasidan savol-javob o‘tkaziladi.
Texnika –xavfsizlik qoidalarini o‘quvchilardan so‘raladi.
Testli kartochkalar tarqatib, javob olish. Tarqatma
materiallar bilan ishlash
1. Applikatsiya nima?
2. Pazandachilik asbob uskunalariga nimalar kiradi?
3.Qish manzarasini qanday tasvirladingiz ?
4. Yana qanaqa bezash uchun naqsh turlarini bilasiz?
III.YANGI MAVZUNI TUSHUNTIRISH
O‘quvchilar diqqati doskaga jalb qilinadi. Yangi mavzu e’lon qilinadi.
O‘quvchilarga geometrik shakldagi qog’ozdan har xil hayvonlar yasash haqida tushuncha beriladi. Shu mavzuda suhbat o‘tkaziladi.
Rangli qog’ozdan bir dona olib, uni kichik to‘g’ri tortburchak
shaklida, O‘quvchilar ham mustaqil o‘zlari tayyorlaydilar.
Ish qurollaridan foydalanish va ehtikoyotkorlik choralari aytib
O‘quvchilar yasagan geometrik shakldagi qog’ozdan har xil hayvonlar o‘yinchog’i haqida gapirib beradilar. Ularning fikr-mulohazalarini so‘raladi
Tushuntirish , suhbat, ko‘rsatmalilik, amaliy.
Dars jihozi:Kartonqog’oz ,kley,qaychi.tayyor yasalgan tabriknoma namunasi..
I. Darsni tashkil qilish. 1. Salomlashish.
2. Davomatni aniqlash.
3. O‘quvchilarni darsga tayyorlash.
II. Uy vazifani tekshirish: Oldingi mavzu yuzasidan ishlarni tekshirish.
III. Yangi mavzu bayoni Rasmda qanday mashinalar tasvirlangan? Ushbu rasmlarga qarab o‘zingiz mashina shaklini mustaqil yasab ko‘ring.
1.O‘quvchilar bilan geometrik shakllar haqida suhbat o‘tkazish.
2.Mashina turlari haqida savol-javob o‘tkazish.
3.Mashinaning hayotimizdagi o‘rni haqida suhbat.
4.Sana:_________________va mavzuni doskaga yozish.
5.Tayyor yasalgan ish namunasini kuzatish.
6.Mashina yasash bosqichlarini ko‘rsatib berish.
5.Mashina yasashda qaysi geometrik shakllardan foydalanilganini aytib berish.
6.O‘quvchilar mustaqil yasaydilar.
7.Yasash vaqtida o‘quvchilar ishi kuzatib boriladi.
8 .Qaychidan foydalnishda texnika xavfsizligi qoidalariga rioya qilish kerakliklarini eslatish
9.Shaxsiy gigiyena qoidalaini ham eslatish.
10.Darsda o‘quvchilarni tejamkorlikka o‘rgatib borish
Qiziqarli malumotlar
Darsning maqsadi: Ta’limiy