Azamov А, Haydarov В, Sariqov Е. va boshq. Geometriya. 7 sinf

Azamov А, Haydarov В, Sariqov Е. va boshq. Geometriya. 7 sinf

Dars turi:Yangi mavzu bayoni.

7 sinf geometriya

Darsning maqsadi: a) ta’limiy maqsad: O`quvchilarda uchburchakning asosiy elementlari: mediana, balandlik va bissektrissa mavzusida bilimlarni shakllantirish, ularga masalalar yechishni o`rgatish hamda matematik bilimlarni berishda davom etish.

b) tarbiyaviy: o`quvchilarni o`zaro maqsadiga erishish ruhida tarbiyalash, bir-birlariga o`zaro hurmat, jamoa bo`lib ishlash, o`zaro yordam va berilgan vazifani bajarishda ma`suliyat sezish ko`nikmalarini shakillantirishga sharoit yaratish

c) rivojlantiruvchi: o`quvchilarni mustaqil ishlash, ijodiy izlanish orqali bilim olishga ,xotirani mustahkamlashga, tez fikrlash , fikrini aniq ifodalashga o`rgatish,nutq madaniyatini o`stirishga sharoit yaratish

Dars turi:Yangi mavzu bayoni.

Dars metodlari: Maruza, namoyish, savol-javob,so’zli tasavvur, klaster,juftlikda ishlash.

Dars jixozi: darsda qo’llaniladigan o’quv uslubiy materiallar, tarqatmalar,ko’rgazmalar.

Darsning rejasi: 1. Tashkiliy qism. (2 daqiqa)

2. O`tilgan mavzuni takrorlash. ( xotirani sinash 12 daqiqa)

3. Yangi mavzuni bayoni. (10 daqiqa) 4. Mavzuni mustahkamlash (15 daqiqa)

5. O`quvchilarni baholash . (4 daqiqa) 6. Uyga vazifa. (2 daqiqa)

Darsning borishi: 1.Tashkiliy qism. Salomlashish. Davomatni aniqlash.

2. O`tgan mavzuni takrorlash va uyga vazifani so`rash.

O`tilgan mavzular bo`yicha savollar berib, o`quvchilarni baholayman.

1.Uchburchak turlarini ayting. 2. To`rtburchaklar va uning yuzasini ayting.

3. Doira va aylanaganing farqini ayting.

3.Yangi mavzuni bayon qilish.Uchburchakning medianasi, bissektrisasi va balandligi

AВС uchburchakning В uchini uning qarshisida yotuvchi AC tomonning o’rtasi M nuqta bilan tutashtiramiz. Hosil bo’lgan BM kesma ABC uchburchakning medianasi deb ataladi. Bu mediana В uchdan chiqqan yoki AC tomonga tushgan deyiladi.

Uchburchak uchini shu uch qarshisidagi tomonning o’rtasi bilan tutashtiruvchi kesma uchburchakning medianasi deb ataladi.

ABC uchburchak В burchagining bissektrisasini o’tkazamiz (2-rasm). Uning AC tomon bilan kesishgan nuqtasini L bilan belgilaymiz. Hosil bo’lgan BL kesma ABC uchburchakning bissektrisasi deb ataladi.

Uchburchak burchagi bissektrisasining uchburchak ichida yotgan qismi (kesmasi) uchburchak bissek­trisasi deyiladi.

ABC uchburchakning В uchidan AC tomon yotgan to’g’ri chiziqqa perpendikulartushiramiz (3-rasm). Perpendikular asosini H bilan belgilaymiz. Hosil bo’lgan BH kesma ABC uchburchakning balandligi deb ataladi.

Uchburchak uchidan shu uch qarshisidagi tomon yotgan to’g’ri chiziqqa tushirilgan perpendikular, uchburchakning balandligi deb ataladi.

4. Yangi mavzuni mustahkamlash Darsni mustahkamlash uchun mavzu bo`yicha masalalar yechish.

Yangi mavzuga doir o`qituvchi tayyorlagan masalalarni har qatordan bittadan o`quvchilar chiqib doskada yechadilar. Qolgan o`quvchilar misollarni daftarlarida yechadilar, doskadan oldin bajargan o`quvchilarning misollari o`qituvchi tomonidan tekshirib, baholanadi.

5. Darsni yakunlash va darsda yaxshi qatnashgan o`quvchilarni rag`batlantirish.

O`quvchilarning olgan baholarini jurnalga va kundalikka qo`yish.

6. Uyga vazifa: _______ – masalalar Sana:_______O`TIBDO` __________ Ro’ziyeva F.I.

Sinf: VII 23 – dars Sana: 7-A___­­­­­­­­____ 7-V________

Fan: Geometriya.

Mavzu: Masalalar yechish

Darsning maqsadi: a) ta’limiy maqsad: O`quvchilarga o’tilgan mavzular yuzasidan masalalar yechishni o’rgatish, bilimlarni shakllantirish, hamda matematik bilimlarni berishda davom etish.

b) tarbiyaviy: o`quvchilarni o`zaro maqsadiga erishish ruhida tarbiyalash, bir-birlariga o`zaro hurmat, jamoa bo`lib ishlash, o`zaro yordam va berilgan vazifani bajarishda ma`suliyat sezish ko`nikmalarini shakillantirishga sharoit yaratish (TK2)

c) rivojlantiruvchi: o`quvchilarni mustaqil ishlash, ijodiy izlanish orqali bilim olishga ,xotirani mustahkamlashga, tez fikrlash , fikrini aniq ifodalashga o`rgatish,nutq madaniyatini o`stirishga sharoit yaratish

Dars turi:Yangi mavzu bayoni.

Dars metodlari: Maruza, namoyish, savol-javob,so’zli tasavvur, klaster,juftlikda ishlash.

Dars jixozi: darsda qo’llaniladigan o’quv uslubiy materiallar, tarqatmalar,ko’rgazmalar.

Darsning rejasi: 1. Tashkiliy qism. (2 daqiqa)

2. O`tilgan mavzuni takrorlash. ( xotirani sinash 12 daqiqa)

3. Yangi mavzuni bayoni. (10 daqiqa) 4. Mavzuni mustahkamlash (15 daqiqa)

5. O`quvchilarni baholash . (4 daqiqa) 6. Uyga vazifa. (2 daqiqa)

Darsning borishi: 1.Tashkiliy qism. Salomlashish. Davomatni aniqlash.

2. O`tgan mavzuni takrorlash va uyga vazifani so`rash.

O`tilgan mavzular bo`yicha savollar berib, o`quvchilarni baholayman.

1.Uchburchak turlarini ayting. 2. To`rtburchaklar va uning yuzasini ayting.

3. Doira va aylanaganing farqini ayting.

3.Yangi mavzuni bayon qilish.

4. Yangi mavzuni mustahkamlash Darsni mustahkamlash uchun mavzu bo`yicha masalalar yechish.

Yangi mavzuga doir o`qituvchi tayyorlagan masalalarni har qatordan bittadan o`quvchilar chiqib doskada yechadilar. Qolgan o`quvchilar misollarni daftarlarida yechadilar, doskadan oldin bajargan o`quvchilarning misollari o`qituvchi tomonidan tekshirib, baholanadi.

5. Darsni yakunlash va darsda yaxshi qatnashgan o`quvchilarni rag`batlantirish.

O`quvchilarning olgan baholarini jurnalga va kundalikka qo`yish.

6. Uyga vazifa: _______ – masalalar

Sana:_______O`TIBDO` __________ Ro’ziyeva F.I.

Sinf: VII 24- dars Sana: 7-A_______ 7-V________

Fan: Geometriya.

Mavzu: Nazorat ishi-3

Darsning maqsadi: a) ta`limiy maqsad: O’quvchilarning bilimlarini tekshirish, ularga mavzu ustida misollar yechishni o`rgatish hamda matematik bilimlarni berishda davom etish

b) tarbiyaviy: o`quvchilarni o`zaro maqsadiga erishish ruhida tarbiyalash, bir-birlariga o`zaro hurmat, jamoa bo`lib ishlash, o`zaro yordam va berilgan vazifani bajarishda ma`suliyat sezish ko`nikmalarini shakillantirishga sharoit yaratish (TK2)

c) rivojlantiruvchi: o`quvchilarni mustaqil ishlash, ijodiy izlanish orqali bilim olishga ,xotirani mustahkamlashga, tez fikrlash , fikrini aniq ifodalashga o`rgatish,nutq madaniyatini o`stirishga sharoit yaratish

Dars turi:Nazorat ishi

Dars metodlari: Namoyish, savol-javob

Dars jixozi: Tarqatmalar

Darsning rejasi; 1. Tashkiliy qism. (2 daqiqa) 2. Nazorat daftarlarni tarqatish ( 2 daqiqa)

3. Yangi mavzuni bayoni. (37 daqiqa) 4. Uyga vazifa. (2 daqiqa)

Darsning borishi: 1.Tashkiliy qism. Salomlashish. Davomatni aniqlash.

2. O`tgan mavzuni takrorlash va uyga vazifani so`rash.

O`quvchilar yozgan nazorat ishiga qarab baholanadi.

3.Yangi mavzuni bayon qilish.

1. Chizg’ich va uchburchak chizg’iz yordamida to’g’ri chiziqda yotuvchi A, B, C nuqtalardan shu to’g’ri chiziqqa perpendikulyar o’tkazing.

2. BD ABC uchburchakningmedianasiekanligima’lum. DE=BD va AB=5,8sm;

BC=7,4 sm; AC=9 smbo’lsa, CE ni toping.

3. AE va DC kesmalar, shukesmalarharbirio’rtasidategishliumumiy B nuqtakesishadi.

A) ABC va EBD uchburchaklarningtengliginiisbotlang;

b) Agar, BDE uchburchakda , bo’lsa, ABC uchburchak

1. Chizg’ich va uchburchak chizg’iz yordamida to’g’ri chiziqda yotuvchi D, E, K nuqtalardan shu to’g’ri chiziqqa perpendikulyar o’tkazing.

2. AO – ABC uchburchakning medianasi ekanligi ma’lum. AO=OK va AB=6,3sm;

BC=6,5 sm; AC=6,7 sm bo’lsa,

3. AB va CD kesmalar, shu kesmalar har birining o’rtasida tegishli umumiy O nuqta kesishadi. A) AOC va BOD uchburchaklarning tengligini isbotlang; b) Agar, AC uchburchakda

4. Darsni yakunlash va darsda yaxshi qatnashgan o`quvchilarni rag`batlantirish.

O`quvchilarning olgan baholarini jurnalga va kundalikka qo`yish.

Uyga vazifa: ______-misol

Sana:_______O`TIBDO` __________ Ro’ziyeva F.I.

Sinf: VII 25 – dars Sana: 7-A___­­­­­­­­____ 7-V________

Fan: Geometriya.

Mavzu: Uchburchaklar tengligining birinchi alomati

Darsning maqsadi: a) ta’limiy maqsad: O`quvchilarga uchburchaklar tengligining birinchi alomati mavzusini tushintirish, mavzu bo’yicha bilimlarni shakllantirish, ularga masalalar yechishni o`rgatish hamda matematik bilimlarni berishda davom etish.

b) tarbiyaviy: o`quvchilarni o`zaro maqsadiga erishish ruhida tarbiyalash, bir-birlariga o`zaro hurmat, jamoa bo`lib ishlash, o`zaro yordam va berilgan vazifani bajarishda ma`suliyat sezish ko`nikmalarini shakillantirishga sharoit yaratish

c) rivojlantiruvchi: o`quvchilarni mustaqil ishlash, ijodiy izlanish orqali bilim olishga ,xotirani mustahkamlashga, tez fikrlash , fikrini aniq ifodalashga o`rgatish,nutq madaniyatini o`stirishga sharoit yaratish

Dars turi:Yangi mavzu bayoni.

Dars metodlari: Maruza, namoyish, savol-javob,so’zli tasavvur, klaster,juftlikda ishlash.

Dars jixozi: darsda qo’llaniladigan o’quv uslubiy materiallar, tarqatmalar,ko’rgazmalar.

Darsning rejasi: 1. Tashkiliy qism. (2 daqiqa)

2. O`tilgan mavzuni takrorlash. ( xotirani sinash 12 daqiqa)

3. Yangi mavzuni bayoni. (10 daqiqa) 4. Mavzuni mustahkamlash (15 daqiqa)

5. O`quvchilarni baholash . (4 daqiqa) 6. Uyga vazifa. (2 daqiqa)

Darsning borishi: 1.Tashkiliy qism. Salomlashish. Davomatni aniqlash.

2. O`tgan mavzuni takrorlash va uyga vazifani so`rash.

O`tilgan mavzular bo`yicha savollar berib, o`quvchilarni baholayman.

1.Uchburchak turlarini ayting. 2. To`rtburchaklar va uning yuzasini ayting.

3. Doira va aylanaganing farqini ayting.

3.Yangi mavzuni bayon qilish.

4. Yangi mavzuni mustahkamlash Darsni mustahkamlash uchun mavzu bo`yicha masalalar yechish.

Yangi mavzuga doir o`qituvchi tayyorlagan masalalarni har qatordan bittadan o`quvchilar chiqib doskada yechadilar. Qolgan o`quvchilar misollarni daftarlarida yechadilar, doskadan oldin bajargan o`quvchilarning misollari o`qituvchi tomonidan tekshirib, baholanadi.

5. Darsni yakunlash va darsda yaxshi qatnashgan o`quvchilarni rag`batlantirish.

O`quvchilarning olgan baholarini jurnalga va kundalikka qo`yish.

6. Uyga vazifa: _______ – masalalar

Sana:_______O`TIBDO` __________ Ro’ziyeva F.I.

Sinf: VII 26 – dars Sana: 7-A___­­­­­­­­____ 7-V________

Fan: Geometriya.

Mavzu: Teng yonli uchburchakning xossalari

Darsning maqsadi: a) ta’limiy maqsad: O`quvchilarga teng yonli uchburchakning xossalari mavzusini tushintirish, mavzu bo’yicha bilimlarni shakllantirish, ularga masalalar yechishni o`rgatish hamda matematik bilimlarni berishda davom etish.

b) tarbiyaviy: o`quvchilarni o`zaro maqsadiga erishish ruhida tarbiyalash, bir-birlariga o`zaro hurmat, jamoa bo`lib ishlash, o`zaro yordam va berilgan vazifani bajarishda ma`suliyat sezish ko`nikmalarini shakillantirishga sharoit yaratish

c) rivojlantiruvchi: o`quvchilarni mustaqil ishlash, ijodiy izlanish orqali bilim olishga ,xotirani mustahkamlashga, tez fikrlash , fikrini aniq ifodalashga o`rgatish,nutq madaniyatini o`stirishga sharoit yaratish

Dars turi:Yangi mavzu bayoni.

Dars metodlari: Maruza, namoyish, savol-javob,so’zli tasavvur, klaster,juftlikda ishlash.

Dars jixozi: darsda qo’llaniladigan o’quv uslubiy materiallar, tarqatmalar,ko’rgazmalar.

Darsning rejasi: 1. Tashkiliy qism. (2 daqiqa)

2. O`tilgan mavzuni takrorlash. ( xotirani sinash 12 daqiqa)

3. Yangi mavzuni bayoni. (10 daqiqa) 4. Mavzuni mustahkamlash (15 daqiqa)

5. O`quvchilarni baholash . (4 daqiqa) 6. Uyga vazifa. (2 daqiqa)

Darsning borishi: 1.Tashkiliy qism. Salomlashish. Davomatni aniqlash.

2. O`tgan mavzuni takrorlash va uyga vazifani so`rash.

O`tilgan mavzular bo`yicha savollar berib, o`quvchilarni baholayman.

1.Uchburchak turlarini ayting. 2. To`rtburchaklar va uning yuzasini ayting.

3. Doira va aylanaganing farqini ayting.

3.Yangi mavzuni bayon qilish.

4. Yangi mavzuni mustahkamlash Darsni mustahkamlash uchun mavzu bo`yicha masalalar yechish.

Yangi mavzuga doir o`qituvchi tayyorlagan masalalarni har qatordan bittadan o`quvchilar chiqib doskada yechadilar. Qolgan o`quvchilar misollarni daftarlarida yechadilar, doskadan oldin bajargan o`quvchilarning misollari o`qituvchi tomonidan tekshirib, baholanadi.

5. Darsni yakunlash va darsda yaxshi qatnashgan o`quvchilarni rag`batlantirish.

O`quvchilarning olgan baholarini jurnalga va kundalikka qo`yish.

6. Uyga vazifa: _______ – masalalar

Sana:_______O`TIBDO` __________ Ro’ziyeva F.I.

Sinf: VII 27 – dars Sana: 7-A___­­­­­­­­____ 7-V________

Fan: Geometriya.

Mavzu: Uchburchaklar tengligining ikkinchi alomati

Darsning maqsadi: a) ta’limiy maqsad: O`quvchilarga uchburchaklar tengligining ikkinchi alomati mavzusini tushintirish, mavzu bo’yicha bilimlarni shakllantirish, ularga masalalar yechishni o`rgatish hamda matematik bilimlarni berishda davom etish.

b) tarbiyaviy: o`quvchilarni o`zaro maqsadiga erishish ruhida tarbiyalash, bir-birlariga o`zaro hurmat, jamoa bo`lib ishlash, o`zaro yordam va berilgan vazifani bajarishda ma`suliyat sezish ko`nikmalarini shakillantirishga sharoit yaratish

c) rivojlantiruvchi: o`quvchilarni mustaqil ishlash, ijodiy izlanish orqali bilim olishga ,xotirani mustahkamlashga, tez fikrlash , fikrini aniq ifodalashga o`rgatish,nutq madaniyatini o`stirishga sharoit yaratish

Dars turi:Yangi mavzu bayoni.

Dars metodlari: Maruza, namoyish, savol-javob,so’zli tasavvur, klaster,juftlikda ishlash.

Dars jixozi: darsda qo’llaniladigan o’quv uslubiy materiallar, tarqatmalar,ko’rgazmalar.

Darsning rejasi: 1. Tashkiliy qism. (2 daqiqa)

2. O`tilgan mavzuni takrorlash. ( xotirani sinash 12 daqiqa)

3. Yangi mavzuni bayoni. (10 daqiqa) 4. Mavzuni mustahkamlash (15 daqiqa)

5. O`quvchilarni baholash . (4 daqiqa) 6. Uyga vazifa. (2 daqiqa)

Darsning borishi: 1.Tashkiliy qism. Salomlashish. Davomatni aniqlash.

2. O`tgan mavzuni takrorlash va uyga vazifani so`rash.

O`tilgan mavzular bo`yicha savollar berib, o`quvchilarni baholayman.

1.Uchburchak turlarini ayting. 2. To`rtburchaklar va uning yuzasini ayting.

3. Doira va aylanaganing farqini ayting.

3.Yangi mavzuni bayon qilish.

4. Yangi mavzuni mustahkamlash Darsni mustahkamlash uchun mavzu bo`yicha masalalar yechish.

Yangi mavzuga doir o`qituvchi tayyorlagan masalalarni har qatordan bittadan o`quvchilar chiqib doskada yechadilar. Qolgan o`quvchilar misollarni daftarlarida yechadilar, doskadan oldin bajargan o`quvchilarning misollari o`qituvchi tomonidan tekshirib, baholanadi.

5. Darsni yakunlash va darsda yaxshi qatnashgan o`quvchilarni rag`batlantirish.

O`quvchilarning olgan baholarini jurnalga va kundalikka qo`yish.

6. Uyga vazifa: _______ – masalalar

Sana:_______O`TIBDO` __________ Ro’ziyeva F.I.

Sinf: VII 28 – dars Sana: 7-A___­­­­­­­­____ 7-V________

Fan: Geometriya.

Mavzu: Uchburchaklar tengligining uchunchi alomati

Darsning maqsadi: a) ta’limiy maqsad: O`quvchilarga uchburchaklar tengligining uchunchi alomati mavzusini tushintirish, mavzu bo’yicha bilimlarni shakllantirish, ularga masalalar yechishni o`rgatish hamda matematik bilimlarni berishda davom etish.

b) tarbiyaviy: o`quvchilarni o`zaro maqsadiga erishish ruhida tarbiyalash, bir-birlariga o`zaro hurmat, jamoa bo`lib ishlash, o`zaro yordam va berilgan vazifani bajarishda ma`suliyat sezish ko`nikmalarini shakillantirishga sharoit yaratish

c) rivojlantiruvchi: o`quvchilarni mustaqil ishlash, ijodiy izlanish orqali bilim olishga ,xotirani mustahkamlashga, tez fikrlash , fikrini aniq ifodalashga o`rgatish,nutq madaniyatini o`stirishga sharoit yaratish

Dars turi:Yangi mavzu bayoni.

Dars metodlari: Maruza, namoyish, savol-javob,so’zli tasavvur, klaster,juftlikda ishlash.

Dars jixozi: darsda qo’llaniladigan o’quv uslubiy materiallar, tarqatmalar,ko’rgazmalar.

Darsning rejasi: 1. Tashkiliy qism. (2 daqiqa)

2. O`tilgan mavzuni takrorlash. ( xotirani sinash 12 daqiqa)

3. Yangi mavzuni bayoni. (10 daqiqa) 4. Mavzuni mustahkamlash (15 daqiqa)

5. O`quvchilarni baholash . (4 daqiqa) 6. Uyga vazifa. (2 daqiqa)

Darsning borishi: 1.Tashkiliy qism. Salomlashish. Davomatni aniqlash.

2. O`tgan mavzuni takrorlash va uyga vazifani so`rash.

O`tilgan mavzular bo`yicha savollar berib, o`quvchilarni baholayman.

1.Uchburchak turlarini ayting. 2. To`rtburchaklar va uning yuzasini ayting.

3. Doira va aylanaganing farqini ayting.

3.Yangi mavzuni bayon qilish.

4. Yangi mavzuni mustahkamlash Darsni mustahkamlash uchun mavzu bo`yicha masalalar yechish.

Yangi mavzuga doir o`qituvchi tayyorlagan masalalarni har qatordan bittadan o`quvchilar chiqib doskada yechadilar. Qolgan o`quvchilar misollarni daftarlarida yechadilar, doskadan oldin bajargan o`quvchilarning misollari o`qituvchi tomonidan tekshirib, baholanadi.

5. Darsni yakunlash va darsda yaxshi qatnashgan o`quvchilarni rag`batlantirish.

O`quvchilarning olgan baholarini jurnalga va kundalikka qo`yish.

6. Uyga vazifa: _______ – masalalar

Sana:_______O`TIBDO` __________ Ro’ziyeva F.I.

Sinf: VII 29 – dars Sana: 7-A___­­­­­­­­____ 7-V________

Fan: Geometriya.

Mavzu: Kesma o’rta perpendikulyarining xossalari

Darsning maqsadi: a) ta’limiy maqsad: O`quvchilarga kesma o’rta perpendikulyarining xossalari mavzusini tushintirish, mavzu bo’yicha bilimlarni shakllantirish, ularga masalalar yechishni o`rgatish hamda matematik bilimlarni berishda davom etish.

b) tarbiyaviy: o`quvchilarni o`zaro maqsadiga erishish ruhida tarbiyalash, bir-birlariga o`zaro hurmat, jamoa bo`lib ishlash, o`zaro yordam va berilgan vazifani bajarishda ma`suliyat sezish ko`nikmalarini shakillantirishga sharoit yaratish

c) rivojlantiruvchi: o`quvchilarni mustaqil ishlash, ijodiy izlanish orqali bilim olishga ,xotirani mustahkamlashga, tez fikrlash , fikrini aniq ifodalashga o`rgatish,nutq madaniyatini o`stirishga sharoit yaratish

Dars turi:Yangi mavzu bayoni.

Dars metodlari: Maruza, namoyish, savol-javob,so’zli tasavvur, klaster,juftlikda ishlash.

Dars jixozi: darsda qo’llaniladigan o’quv uslubiy materiallar, tarqatmalar,ko’rgazmalar.

Darsning rejasi: 1. Tashkiliy qism. (2 daqiqa)

2. O`tilgan mavzuni takrorlash. ( xotirani sinash 12 daqiqa)

3. Yangi mavzuni bayoni. (10 daqiqa) 4. Mavzuni mustahkamlash (15 daqiqa)

5. O`quvchilarni baholash . (4 daqiqa) 6. Uyga vazifa. (2 daqiqa)

Darsning borishi: 1.Tashkiliy qism. Salomlashish. Davomatni aniqlash.

2. O`tgan mavzuni takrorlash va uyga vazifani so`rash.

O`tilgan mavzular bo`yicha savollar berib, o`quvchilarni baholayman.

1.Uchburchak turlarini ayting. 2. To`rtburchaklar va uning yuzasini ayting.

3. Doira va aylanaganing farqini ayting.

3.Yangi mavzuni bayon qilish.

4. Yangi mavzuni mustahkamlash Darsni mustahkamlash uchun mavzu bo`yicha masalalar yechish.

Yangi mavzuga doir o`qituvchi tayyorlagan masalalarni har qatordan bittadan o`quvchilar chiqib doskada yechadilar. Qolgan o`quvchilar misollarni daftarlarida yechadilar, doskadan oldin bajargan o`quvchilarning misollari o`qituvchi tomonidan tekshirib, baholanadi.

5. Darsni yakunlash va darsda yaxshi qatnashgan o`quvchilarni rag`batlantirish.

O`quvchilarning olgan baholarini jurnalga va kundalikka qo`yish.

6. Uyga vazifa: _______ – masalalar

Sana:_______O`TIBDO` __________ Ro’ziyeva F.I.

Sinf: VII 30 – dars Sana: 7-A___­­­­­­­­____ 7-V________

Fan: Geometriya.

Mavzu: Masalalar yechish

Darsning maqsadi: a) ta’limiy maqsad: O`quvchilarga o’tilgan mavzular yuzasidan masalalar yechishni o’rgatish, bilimlarni shakllantirish, hamda matematik bilimlarni berishda davom etish.

b) tarbiyaviy: o`quvchilarni o`zaro maqsadiga erishish ruhida tarbiyalash, bir-birlariga o`zaro hurmat, jamoa bo`lib ishlash, o`zaro yordam va berilgan vazifani bajarishda ma`suliyat sezish ko`nikmalarini shakillantirishga sharoit yaratish (TK2)

c) rivojlantiruvchi: o`quvchilarni mustaqil ishlash, ijodiy izlanish orqali bilim olishga ,xotirani mustahkamlashga, tez fikrlash , fikrini aniq ifodalashga o`rgatish,nutq madaniyatini o`stirishga sharoit yaratish

Dars turi:Yangi mavzu bayoni.

Dars metodlari: Maruza, namoyish, savol-javob,so’zli tasavvur, klaster,juftlikda ishlash.

Dars jixozi: darsda qo’llaniladigan o’quv uslubiy materiallar, tarqatmalar,ko’rgazmalar.

Darsning rejasi: 1. Tashkiliy qism. (2 daqiqa)

2. O`tilgan mavzuni takrorlash. ( xotirani sinash 12 daqiqa)

3. Yangi mavzuni bayoni. (10 daqiqa) 4. Mavzuni mustahkamlash (15 daqiqa)

5. O`quvchilarni baholash . (4 daqiqa) 6. Uyga vazifa. (2 daqiqa)

Darsning borishi: 1.Tashkiliy qism. Salomlashish. Davomatni aniqlash.

2. O`tgan mavzuni takrorlash va uyga vazifani so`rash.

O`tilgan mavzular bo`yicha savollar berib, o`quvchilarni baholayman.

1.Uchburchak turlarini ayting. 2. To`rtburchaklar va uning yuzasini ayting.

3. Doira va aylanaganing farqini ayting.

3.Yangi mavzuni bayon qilish.

1. Burchaklarni qanday taqqoslaymiz?

2. Uchburchaklar tengligining alomatlarini ayting.

3. Siniq chiziq deb nimaga aytiladi?

4. Qo`shni burchak deb nimaga aytiladi?

5. Vertikal burchak deb nimaga aytiladi?

6. Teorema va aksioma deb nimaga aytiladi?

7. Perpendikulyar to`g`ri chiziqlar haqidagi teoremani ayting.

4. Yangi mavzuni mustahkamlash Darsni mustahkamlash uchun mavzu bo`yicha masalalar yechish.

Yangi mavzuga doir o`qituvchi tayyorlagan masalalarni har qatordan bittadan o`quvchilar chiqib doskada yechadilar. Qolgan o`quvchilar misollarni daftarlarida yechadilar, doskadan oldin bajargan o`quvchilarning misollari o`qituvchi tomonidan tekshirib, baholanadi.

5. Darsni yakunlash va darsda yaxshi qatnashgan o`quvchilarni rag`batlantirish.

O`quvchilarning olgan baholarini jurnalga va kundalikka qo`yish.

6. Uyga vazifa: _______ – masalalar

Sana:_______O`TIBDO` __________ Ro’ziyeva F.I.

Sinf: VII 31- dars Sana: 7-A_______ 7-V________

Fan: Geometriya.

Mavzu: Nazorat ishi-4

Darsning maqsadi: a) ta`limiy maqsad: O’quvchilarning bilimlarini tekshirish, ularga mavzu ustida misollar yechishni o`rgatish hamda matematik bilimlarni berishda davom etish

b) tarbiyaviy: o`quvchilarni o`zaro maqsadiga erishish ruhida tarbiyalash, bir-birlariga o`zaro hurmat, jamoa bo`lib ishlash, o`zaro yordam va berilgan vazifani bajarishda ma`suliyat sezish ko`nikmalarini shakillantirishga sharoit yaratish (TK2)

c) rivojlantiruvchi: o`quvchilarni mustaqil ishlash, ijodiy izlanish orqali bilim olishga ,xotirani mustahkamlashga, tez fikrlash , fikrini aniq ifodalashga o`rgatish,nutq madaniyatini o`stirishga sharoit yaratish

Dars turi:Nazorat ishi

Dars metodlari: Namoyish, savol-javob

Dars jixozi: Tarqatmalar

Darsning rejasi; 1. Tashkiliy qism. (2 daqiqa) 2. Nazorat daftarlarni tarqatish ( 2 daqiqa)

3. Yangi mavzuni bayoni. (37 daqiqa) 4. Uyga vazifa. (2 daqiqa)

Darsning borishi: 1.Tashkiliy qism. Salomlashish. Davomatni aniqlash.

2. O`tgan mavzuni takrorlash va uyga vazifani so`rash.

O`quvchilar yozgan nazorat ishiga qarab baholanadi.

3.Yangi mavzuni bayon qilish.

1. BCD va AKE uchburchaklarteng AK = 20 sm, , bo’lsa, BCD uchburchakningmostomonlarivaburchaklarini toping.

2.Tengyonliuchburchakningperimetri 20 smgateng. Uning yon tomoniasosidanikkimartaortiq. Shuuchburchakningtomonlarini toping.

3. ABC va KPM uchburchaklarteng. KPM uchburchaktomonlari KP=2 sm, PM=4 sm, KM=5 smgatengligima’lum. ABC uchburchaktomonlarini toping

1. ABC va MPO uchburchaklar teng BC = 20 sm, , bo’lsa, MPO uchburchakning mos tomonlari va burchaklarini toping.

2. Teng yonli uchburchakning perimetri 35 sm ga teng. Uning asosi yon tomoni bir marta katta.. Shu uchburchakning tomonlarini toping.

3. ABC va KPM uchburchaklar teng. KPM uchburchak tomonlari DF=4 sm, AC=6 sm, BC=7 sm ga tengligi ma’lum. KPO uchburchak tomonlarini to

4. Darsni yakunlash va darsda yaxshi qatnashgan o`quvchilarni rag`batlantirish.

O`quvchilarning olgan baholarini jurnalga va kundalikka qo`yish.

Uyga vazifa: ______-misol

Sana:_______O`TIBDO` __________ Ro’ziyeva F.I.

Sinf: VII 32 – dars Sana: 7-A___­­­­­­­­____ 7-V________

Fan: Geometriya.

Mavzu: To’g’ri chiziqlarning parallelligi

Darsning maqsadi: a) ta’limiy maqsad: O`quvchilarga to’g’ri chiziqlarning parallelligi mavzusini tushintirish, mavzu bo’yicha bilimlarni shakllantirish, ularga masalalar yechishni o`rgatish hamda matematik bilimlarni berishda davom etish.

b) tarbiyaviy: o`quvchilarni o`zaro maqsadiga erishish ruhida tarbiyalash, bir-birlariga o`zaro hurmat, jamoa bo`lib ishlash, o`zaro yordam va berilgan vazifani bajarishda ma`suliyat sezish ko`nikmalarini shakillantirishga sharoit yaratish

c) rivojlantiruvchi: o`quvchilarni mustaqil ishlash, ijodiy izlanish orqali bilim olishga ,xotirani mustahkamlashga, tez fikrlash , fikrini aniq ifodalashga o`rgatish,nutq madaniyatini o`stirishga sharoit yaratish

Dars turi:Yangi mavzu bayoni.

Dars metodlari: Maruza, namoyish, savol-javob,so’zli tasavvur, klaster,juftlikda ishlash.

Dars jixozi: darsda qo’llaniladigan o’quv uslubiy materiallar, tarqatmalar,ko’rgazmalar.

Darsning rejasi: 1. Tashkiliy qism. (2 daqiqa)

2. O`tilgan mavzuni takrorlash. ( xotirani sinash 12 daqiqa)

3. Yangi mavzuni bayoni. (10 daqiqa) 4. Mavzuni mustahkamlash (15 daqiqa)

5. O`quvchilarni baholash . (4 daqiqa) 6. Uyga vazifa. (2 daqiqa)

Darsning borishi: 1.Tashkiliy qism. Salomlashish. Davomatni aniqlash.

2. O`tgan mavzuni takrorlash va uyga vazifani so`rash.

O`tilgan mavzular bo`yicha savollar berib, o`quvchilarni baholayman.

1.Uchburchak turlarini ayting. 2. To`rtburchaklar va uning yuzasini ayting.

3. Doira va aylanaganing farqini ayting.

3.Yangi mavzuni bayon qilish.

1. Burchaklarni qanday taqqoslaymiz?

2. Uchburchaklar tengligining alomatlarini ayting.

3. Siniq chiziq deb nimaga aytiladi?

4. Qo`shni burchak deb nimaga aytiladi?

5. Vertikal burchak deb nimaga aytiladi?

6. Teorema va aksioma deb nimaga aytiladi?

7. Perpendikulyar to`g`ri chiziqlar haqidagi teoremani ayting.

4. Yangi mavzuni mustahkamlash Darsni mustahkamlash uchun mavzu bo`yicha masalalar yechish.

Yangi mavzuga doir o`qituvchi tayyorlagan masalalarni har qatordan bittadan o`quvchilar chiqib doskada yechadilar. Qolgan o`quvchilar misollarni daftarlarida yechadilar, doskadan oldin bajargan o`quvchilarning misollari o`qituvchi tomonidan tekshirib, baholanadi.

5. Darsni yakunlash va darsda yaxshi qatnashgan o`quvchilarni rag`batlantirish.

O`quvchilarning olgan baholarini jurnalga va kundalikka qo`yish.

6. Uyga vazifa: _______ – masalalar

Sana:_______O`TIBDO` __________ Ro’ziyeva F.I.

Azamov А., Haydarov В., Sariqov Е. va boshq. Geometriya. 7 sinf

Umumta’lim maktablarining 7 sinfi uchun darslik. — Toshkent: Yangiyul poligraph service, 2009. — 160 b.

7-sinfda geometriyaning planimetriya qismini yassi geometrik shakllarning xossalarini muntazam ravishda o’rganishga kirishiladi. Bunda siz sodda geometrik shakllar va ularning asosiy xossalari, geometrik o’lchashlar, uchburchaklar, ulaming turlari va xossalari, uchburchaklarning tenglik alomatlari, parallel to’g’ri chiziqlar va ulaming xossalari, uchburchakning tomonlari va burchaklari orasidagi munosabatlar hamda yasashga doir masalalar bilan tanishasiz. “Geometriya 7” darsligi mazmunan aksiomatik tizim asosiga qurilgan bo’lsada, nazariy materiallarni erkin tarzda, sodda va ravon tilda ifoda etishga harakat qilingan. Barcha mavzu va tushunchalar turli hayotiy misollar orqali ochib beriladi.
Har bir mavzudan so’ng keltirilgan savollar, isbotlashga, hisobIashga va yasashga doir ko’plab masala va misollar sizni ijodiy fikrlashga undaydi, o’zlashtirilgan bilimlarni chuqurlashtirishga va mustahkamlab borishga yordam beradi.
Darslik o’ziga xos dizayn va dars materialining ko’rgazmali qilib taqdim etishi bilan ajralib turadi. Unda keltirilgan rasm va chizmalar dars materiallarini yaxshiroq uqib olishingizga xizmat qiladi.
“Geometriya 7” darsligi umumta’lim maktablarining 7 sinf o’quvchilariga mo’ljallangan, undan geometriyani mustaqil o’rganmoqchi va takrorlamoqchi bo’lgan kitobxonlar ham foydalanishlari mumkin.

  • Чтобы скачать этот файл зарегистрируйтесь и/или войдите на сайт используя форму сверху.
  • Регистрация
  • Узнайте сколько стоит уникальная работа конкретно по Вашей теме:
  • Сколько стоит заказать работу?

Геометрия. 7 класс

Учебное пособие для 7 класса учреждений общего среднего образования с русским языком обучения. Пособие выпущено издательством «Народная асвета».

Рецензенты

Допущено Министерством образования Республики Беларусь

Описание

Учебное пособие для 7 класса учреждений общего среднего образования с русским языком обучения. Пособие выпущено издательством «Народная асвета».

Are you looking for a copy ? This website recommends the replica luxury watches purchase point for you — www.upscalerolex.com

luxury rolex submariner replica lighting along with the composition in the connection involving unconventionally, displaying your activity in the three-dimensional composition. best fake rolex consistently on the update and additionally complement it really is demanding standards. 2017 cheap fashion franckmuller.to on sale. https://www.vapes-pen.com/ with unrivaled selections at the lowest prices. best www.phyrevape.com review to manage worldwide using the throw open go. compared to various other brandnames https://patek.is reddit contains a large reputation. https://www.cottoncandyvape.com/ e cigareta are the perfect combination of classic. www.tomtops.ru collection is one of our proud achievements owing to its high-end quality and design. bazar.to usa remain making improvement.

ИНТЕРНЕТ-МАГАЗИН
ПОКУПАТЕЛЮ

  • Доставка
  • Оплата
  • Дополнительная информация
  • Интернет-магазины партнеров
  • Книжные магазины
  • Оптовая торговля

ЭЛЕКТРОННЫЕ КНИГИ

  • Приложение Aversev Media
  • Как купить

ИЗДАТЕЛЬСТВО
Нет аккаунта? Зарегистрируйтесь
Есть аккаунт? Войти

  • © ОДО «Аверсэв», 2014 — 2023
  • Договор публичной оферты
  • Правила использования материалов сайта
  • Обработка персональных данных
  • Этот сайт защищен reCAPTCHA и Google. Политика конфиденциальности и Условия использования применяются

Мы в социальных сетях

Следите за акциями и новостями

Общество с дополнительной ответственностью «АВЕРСЭВ» зарегистрировано в ЕГР за № 100599817 решением Мингорисполкома № 698 от 20.06.2000г.
Интернет-магазин aversev.by зарегистрирован в Торговом реестре Республики Беларусь от 21.12.2020 с регистрационным номером 499136. УНП 100599817.
Юридический адрес: 220090, Республика Беларусь, г. Минск, ул. Олешева, д. 1, офис 309. E-mail: info@aversev.by
Почтовый адрес: Республика Беларусь, 220090, г. Минск, а/я 3.
Наш график работы: с понедельника по четверг с 9:00 до 18:00, пятница с 9:00 до 16:45.
Номер и адрес электронной почты лица, уполномоченного рассматривать обращения покупателей о нарушении их прав, предусмотренных законодательством о защите прав потребителей: +375 (29) 368-20-40, zakaz@aversev.by.
Уполномоченные по защите прав потребителей: отдел торговли и услуг администрации Советского района г. Минска, +375 17 3771393, +375 17 3181333.

Выбрано максимальное количество наименований в одном заказе (25шт). Для заказа дополнительных позиций необходимо создать новый заказ. ×

Превышено количество неоплаченных заказов (не более 5). Для оформления нового заказа, необходимо оплатить или отменить предыдущие заказы в личном кабинете. ×

Qiziqarli malumotlar
Azamov А, Haydarov В, Sariqov Е. va boshq. Geometriya. 7 sinf