7 sinf darsliklar pdf
- O‘zbek xalq maqollari
- O‘zbek xalq ertaklari
- O‘zbek xalq topishmoqlari
- O‘zbek mumtoz adabiyoti
- Zamonaviy o‘zbek she’riyati
- Muxlislar ijodidan
- Barcha kitoblar
- Ziyouz jurnalxonasi
- Ziyouz audiokutubxonasi
- Mobil kutubxona
- Maktab darsliklari
- Oliy va OMTM darsliklari
- Durdona to‘plamlar
- Android uchun kitoblar
- Videogalereya
- Узбекская библиотека
- Islomiy sahifamiz
- Forum
- Kross-shou
- Foydali sahifalar
- Saytdan qidirsh
- Ziyouz viktorinasi arxivi
Geometriya-7 sinflar uchun
Rivojlantiruvchi maqsad : o’quvchilarni uchburchak ichki burchaklarining yig`indisi haqidagi teorema mavzusi orqali uchburchaklarning ichki burchaklari yig`indisi haqida tushuncha berish. Fikrlash qobilaytini oshirish .Cizmani tushingan holda,masalani mutaqil yecha olish.
Sh.k. Uchburchak ichki burchaklarining yig`indisi haqidagi teorema tushunchasiga ega bo`lishlari, mavjud formula,qoidalarni o`qiy olishlari,o`zaro fikr almashish ,izchil, mantiqiy fikrlash qobiliyatini shakllantirish .
Amalga oshirish usuli: Yakka tartibda va guruhlarda ishlash.
II . O’quv jarayonining mazmuni
Dars turi: o’quvchilarning bilim, ko’nikma ,malakalarini rivojlantirish,mavzu haqida yangi tushunchalar berish.
Dars metodi: noan’anaviy
Dars jihozi: Darslik, tarqatma materiallar,proyektor, slayd
III. O’quv jarayonini tashkil etish texnalogiyasi
O‘qituvchi :o’quvchilarga uchburchak ichki burchaklari yig`indisi haqidagi teorema mavzusini tushuntirish.
IV . Kutiladigan natijalar
O’qituvchi : o’quvchilarga uchburchaklarning ichki burchaklari yig`indisi mavzusini tushuntirish . uchburchaklarning ichki burchaklari yig`indi si 180◦ haqida tushuncha berish
O’qituvchi: mavzu yuzasidan olgan bilimlari mustahkamlanadi , o’zi mustaqil fikrlay olish va matematikaviy masalalarni bajara oladi .
V. Kelgusi rejalar
O’qituvchi : Uchburchaklarning ichki burchaklari yig`indi si 180◦ ga tehg ekanligidan foydalanib, masalalar yecha oladilar.
1.Tashkiliy qism 5 daqiqa
2.O’tilgan mavzuni so’rash va 8 daqiqa
mustahkamlash
3.Yangi mavzu bayoni 10 daqiqa
4.Yangi mavzuni mustahkamlash 15 daqiqa
5.O’quvchilarni baholash 5 daqiqa
va rag’batlantirish
6. Uyga vazifa 2 daqiqa
Tashkiliy qism
Aziz o’quvchilar bugungi darsimiz qiziqarli bo’lishi uchun sinf o’quvchilarini 3 ta guruhga bo’lib olamiz va quyudagicha nomlaymiz .
Al-Xorazmiy
Bobur
Navoiy
Dars shiori :
Dars maqsadi :
Barkamol avlod bo’lib,
El – yurtga xizmat qilish.
O’tmishni e’zoz aylab,
Davlatni yuksaltirish.
Biz buyuk yurt osmonida go’zal kamalak
Barkamol avlod bo’lmoq eng ezgu tilak.
Dars bosqichlari
O`tilgan mavzuni mustahkamlash
Yangi mavzuni tushinib olish
Yangi mavzuni mustahkamlash
O`TILGAN MAVZUNI MUSTAHKAMLASH
XOSSA VA TALQINLAR
Umimiy nuqtaga ega bo`lmagan to`g`ri chiziqlar
To`g`ri burchak ostida kesishadi
Shart va xulosa qismi almashgan teorema
Yig`indisi 180 ◦ ga teng burchaklar
Qo`shni bo`lmagan teng burchaklar
Ikki to`g`ri chiziq va kesuvchi hpsil qilgan burchaklar
Mustaqil ish
Parallel to`g`ri chiziqlar
Perpendikulyar to`g`ri chiziqlar
Teskari teorema
Qo`shni burchaklar
Vertikal burchaklar
Ikki to`g`ri chiziq va kesuvchi hosil qilgan burchaklardan biri 60 ◦ bo`lsa, qolgan burchaklarni toping ?
Mos, bir yoqlama, ichki almashnuvchi burchaklar
Teng tomonli uchburchak
Yangi mavzu
bayoni
Teng yonli ucburchak
Uchburchaklar ichki burchaklarining yig`indisi
180 ◦ ga teng
Turli tomonli uchburchak
º shart bajarilsa, uchburchak mavjud bo`ladi
Teorema . Uchburchak ichki burchaklarining
yig’indisi 180º ga teng.
Teorema: Uchburchak ichki burchaklarining yig’indisi 180º ga teng. ΔABC: Isbot. Uchburchakning A uchidan BC tomonga parallel a t.chiziq o’tkazamiz º, chunki bu burchaklar umumiy uchga ega va yoyiq burchakni tashkil qiladi. chunki bu burchaklar a va BC parallel t. chiziqlarni AB kesuvchi bilan kesganda hosil bo’lgan almashinuvchi burchaklardir.
, chunki bu burchaklar a va BC parallel t. chiziqlarni AC kesuvchi bilan kesganda hosil bo’lgan almashinuvchi burchaklardir. Yuqoridagi bu 3 ta tenglikdan:
º, ya’ni Teotema isbotlandi
“ Uchburchaklar yurtiga sayohat”
“ 1” guruhi
“ 3” guruhi
“ 2 ” guruhi
1. Burchaklari 35 ◦ ; 45◦; 68◦ bo`lga uchburchak mavjudmi?
2. Teng yonli uchburchakning qanday xossalarini bilasiz ?
3. Teng tomonli uchburchakning bir burchagi 60 ◦ bo`lsa, unung qolgan burchaklarini toping ?
1.Uchburchak burchaklariga ko`ra necha xil bo`ladi?
2.O`tmas burchakli uchburchak deb qanday uchburchakka aytiladi ?
3. Masala: To`g`ri burchakli uchburchakning bir burchagi ikkinchisidan 2 marta katta bo`lsa , har bir burchakni top ?
1. Tomonlariga ko`ra uchburchaklar necha xil bo`ladi ?
2. Burchakni o`lchov birligi ?
3. Teng yonli uchburchakning uchidagi burchagi 70 gradus bo`lsa , qolgan burchaklarini top ?
Mavjud emas
Asosidagi burchaklari teng
Bir burchagi o`tmas
30 ◦ ; 60 ◦ 90 ◦
55 ◦;55◦
60 ◦ dan
Mavzuga doir masalalar yechish.
2-3-4-5-6 masalalar(og`izaki)
7-8-9 masalalar (doskada)
a) Javob: 50 ◦;80◦
b) Javob: b) 30◦; 60◦90 ◦
c) Javob: 50◦ 60◦ 70◦
… Farzandlarimizga shunday Imkoniyatlarni yaratib beraylikki, ular bizdanda har sohada ilg`or bo`lsinlar…(O`zbekiston Respublikasining birinchi Prezidenti I.A.Karimov)
Quyidagi so’zlarni rus va ingliz tiliga tarjima qiling:
1. To`g`ri chiziq
3 Uchburchak
Kamolga yetkazar har kasbu hunar, ilmdan baxt topar inson muqarrar
8 masala javoblari
b) 45 ◦ ; 90 ◦; 45◦
9 masala javoblari
Dam olish daqiqasi
Ilmdorlar juda ko`pdir jahonda ,
Ortdaman deb hayallama armonda ,
Tez ilm ol sen hozirgi zamonda ,
Yur , o`g`lonim ,elni ko`tarish uchun
1.Nur uzunmi, kesma? Nur
2.Respublikamizda nechta viloyat bor?( 12 ta)
3. 87 ◦ li burchak qanday burchak? O`tkir
4.Chaqrim uzunlik o`lchov birligimi, og`irlik?( 800m)
5.”Qoldimu” g`azali muallifi?( Z.M.Bobur )
1.Perimetr nima? (tomonlar yig`indisi)
2.Aylana bilan doiraning farqi?( yuzasida)
3. Eng sodda shakllar ?( nur,to`g`ri chiziq,tekislik)
4.Botmon uzunlik o`lchov birligimi, og`irlik?( 163 kg 800gr)
5.”G`urbatda g`arib shodmon…” ruboiy muallifi?( A.Navoiy )
1.Bahorgi tengkunlik? (21 mart)
2.Konstitutsiyamiz necha moddadan iborat?( 128 modda)
3. Yoyiq burchak nechta to`g`ri burchakka teng ? ( 2ta)
4.”Qani endi boshimda sehrli qalpoqch bo`lsa-yu jurnalga qator qilib 5555…larni qo`ysam?Qaysi asardan olingan? (Sariq devni minib)
5.Strategiya necha qismdan iborat? (5qism )
Uchburchakning burchaklaridan biri ikkinchisidan 3 marta katta ,
uchinchisidan 2 marta kichik bo`lsa, shu uchburchakning burchaklarini toping?
Mavzuni mustahkamlash yuzasidan mustaqil ish (qo`shimcha adabiyotlardan foydalanish) M.Usmonov(geometriyadan masalalar to`plami)
O’quvchilarning
to’plagan ballari jamlanib,
g’olib guruh aniqlanadi.
rag’batlantiriladi.
Dars maqsadiga
erishganligi
haqida xulosalanadi.
Uyga vazifa :
10-11-12 masalalarni yechib kelish.
Javob: 18 ◦ ; 54 ◦ ; 108 ◦
Foydalanilgan adabiyotlar
2.Jurnal va gazetalar.
3.Geometriya fanidan uzviylashtirilgan Davlat ta ’ lim standarti o`quv dasturi. Toshkent -2010
4. “ Dars muqaddas ” tavsiyasi asosida.
5.Tarbiyaviy ishlar metodikasi. Toshkent-2007.
6. Rashidov X. va boshq. “ Kasbiy pеdagogika ” blokini o ’ qitish mеtodikasi, Toshkеnt-2007.
7. Ishmatov Q. O ’ qitishning intеrfaol tеxnologiyasi. Mеtodik qo ’ llanma, Toshkent -2007.
8. Dadamirzaеv G ’ . Pеdagogik tеxnologiyalar bo ’ yicha izohli tayanch so ’ z va iboralar, Toshkent -2008.
M . Usmonov ;Geometriyadan masalalar to`plami
Qiziqarli malumotlar
7 sinf darsliklar pdf