10-синф информатика фанида “32-дарс. MS Acces 2010 да математик амалларни бажариш” мавзусида дарс ишланма
Kitobning imkoniyatlari nimadan iborat?
Ўзбекистон тарихидан қулай қўлланма 10 синф
Ilyosxo’ja Bekmirzayev bu safar ham foydali bir kitobdi yarata oldi desak mubolag’a bo’lmaydi. Ushbu kitob avvalgi 6-7-8-9 sinf tarix fani qulay qo’llanmalarining davomidir.
Kitobning imkoniyatlari nimadan iborat?
1.Endi siz 10-sinf O’zbekiston tarixi mavzularini oson, qulay tushuna boshlaysiz;
2.Ma’lumotlarni tez yodlab olasiz;
3.Kitobni o’qib zerikib qolmaysiz, har bir mavzuni zo’r qiziqish bilan o’qiysiz, sababi kitobdagi ma’lumotlar qiziqarli tarzda keltirilgan;
4.Kitobni o’zlashtirish koeffisentingiz juda oshadi. Albatta, tushunish oson bo’lgach, o’zlashtirish ham yuqori darajada bo’ladi;
5.Avvalgi darslikda o’qigan ma’lumotingiz endi yodingizdan chiqmaydi, biz sizga eslatamiz!
Ushbu qo’llanma sizga maqsadlaringizga tez va oson yetishingizda ko’makdosh bo’ladi!
Характеристики
Язык | На узбекском |
Надпись | Латиница |
Издательство | Regbooks |
Тип обложки | Мягкая |
Книги, продукты, мировая литература, узбекская литература, бизнес и психология, на русском языке, современная узбекская литература, детская литература, религиозная литература, наука и учебники, для абитуриентов, лучшие книги, топ-100 бестселлеров, художественная литература (биографическая литература), биография , на английском языке много другое. Быстрая доставка в Узбекистан
10-синф информатика фанида “32-дарс. MS Acces 2010 да математик амалларни бажариш” мавзусида дарс ишланма
DARS MAQSADI: O’quvchilarga ma`lumotlar ombori haqida ma’lumot berish.
TA’LIMIY MAQSADI: O’quvchilarga ma’lumotlardan foydalanish, ya’ni ularni ma’lum bir texnologiya asosida yig‘ish, saqlash, qayta ishlash va uzatish muhim masalalarini hal qilish haqida tushuncha berish. Axborotlarni izlash va elektron vositalarda yig‘ish kompetensiyasi Axborotlarni elektron vositalar orqali uzatish kompetensiyasi
TARBIYAVIY MAQSADI: O`quvchilarni Vatanga muhabbat ruhida tarbiyalash. Миллий ва умуммаданий компетенция
o’quvchilarni erkin fikirlashga yo’naltirish.
RIVOJLANTIRUVCHI MAQSADI: O’quvchilarda soda misollarni hisoblash ko’nikmasini shakllantirish
DARS USLUBI: Aralash.
DARS SHAKLI:Savol-javob.Aqliy hujum.
DARSNING JIHOZLANISHI: Elektron resurslar, kompyuter, darslik,plakatlar, tarqatma materiallar.
Dars bosqichlari
Yangi mavzu ustida ishlash
Yangi mavzuni mustahkamlash
Tashkiliy qism:
3.Uyga vazifani so’rash.
O’quvchilardan o’tilgan mavzular bo’yicha savol javob o’tkaziladi
1. MS Access 2010 da forma yaratish ketma-ketligini tushuntirib bering?
2. MS Access 2010 da MO yangi ma’lumotlarni kiritishning necha xil usuli mavjud?
3. Forma oynasiga tugmalar qanday joylashtirish mumkin?
4. Мастер формdan foydalanib forma yarating.
5. Yaratilgan forma oynasi orqali jadvalga ma’lumotlarni kiriting.
Yangi mavzu bayoni
MS Access 2010 da ma’lumotlar omborini hosil qilib, ular ustida ba’zi – bir matematik hisob – kitob ishlarini amalga oshirishimizga to‘g‘ri keladi. Ushbu ishlarni amalga oshirish matematik va statistik funksiyalar yordamida amalga oshiriladi. Matematik hisob ishlarini Создание menyusining Конструктор запросов bo‘limi orqali amalga oshirishimiz mumkin.
MS Acces 2010 da ham MS Excel 2010 kabi matematik va munosabat amallari, matematik va statistik funksiyalardan, mantiqiy amallardan foydalanish imkoniyatlari mavjud. MS Access 2010 dasturida matematik amallar
1-mashq. Uchta ustunda berilgan sonlarning yig‘indisini to‘rtinchi ustunga hosil qiling.
- jadval quyidagicha hosil qilinadi:
- hosil qilingan jadvalni “Qo‘shish” nomi bilan saqlaymiz;
- saqlangan jadvalni yuklanadi va quyidagi tartibda to‘ldiriladi:
- to‘ldirilgan jadvalni yopib, menyular satridan Создания-Конструкор запросов ketma-ketligi tanlanadi;
- “Qo‘shish” nomli jadval belgilanadi va Добавить tugmasi bosiladi.
- ishchi oynani quyidagicha to‘ldiramiz:
- jadvalning navbatdagi ustunga sichqonchaning o‘ng tugmasini bosib kontekst menyudan построить bandi tanlanadi:
- h osil bo‘lgan oyna ikki qismdan iborat bo‘lib, birinchi oynada matematik hisob ishlarining formulalari kiritiladi. Ikkinchi oynada matematik, statistik funksiyalar va mantiqiy amallarni qo‘llash usullari beriladi. Berilgan uchta ustundagi sonlarning yig‘indisi uchunchi ustunda hosil qilish uchun birinchi oynaga quyidagi kodni kiritamiz: A+B+C: [A]+[B]+[C]
- bajarilgan amallarni “Sonlarni qo‘shish” nomi bilan saqlab, jadvalni yuklasak, quyidagi ko‘rinish hosil bo‘ladi:
UYGA VAZIFA 1. Ustundagi sonlarning kosinusini hisoblovchi jadval hosil qiling. 2. Ustundagi sonlarning o‘rta qiymatini hisoblovchi jadval hosil qiling.
Qiziqarli malumotlar
10-синф информатика фанида “32-дарс. MS Acces 2010 да математик амалларни бажариш” мавзусида дарс ишланма