М. Мирзааҳмедов: Математикадан масалалар тўплами 5-синф

М. Мирзааҳмедов: Математикадан масалалар тўплами 5-синф

Qanday mavzu o’tgandik?

Математикадан очиқ дарс

a) ta’limiy maqsad: o’q uvchilarni uch xonali sonni ikki xonali songa qoldiqli bo’lishni va shu mavzu asosida misol va masalalar yechishni o’rgatish.

TK1: fikrni mantiqiy izchillikda ifodalay olish;

FK1: arifmetik amallarning algoritmlaridan foydalanilgan holda bo’lish amalini bajara olish;

b) tarbiyaviy maqsad: o’quvchilarning bir-biriga o’zaro hurmat ruhida tarbiyalash.

TK4: atrofdagilar bilan o’zaro muloqot chog’ida odob- axloq qoidalariga rioya qilish va guruhda ishlash;

d) rivojlantiruvchi: o’quvchilarda mantiqiy va mustaqil fikrlash malakalarini rivojlantirish.

FK2: o’rganilgan matematik tushunchalar, faktlar va algoritmlarni o’quv vaziyatlarda qo’llay olish va yangi bilimlar hosil qila olish.

Dars turi: yangi bilim beruvchi

Dars metodi:suhbat, guruhlarda ishlash,”Aql charxi” mashqi, savol- javob.

Dars jihozi: darslik,rasmlar, tarqatmalar, rag’bat kartochkalari,AKT.

I. Tashkiliy qism.

O’quvchilar bilan salomlashish.

Ma’rifat gulshanin gulu lolasi,

Jannatmakon yurtning o’tli bolasi.

Shukronalar aytib boshlayman darsni,

Salom, bog’larimning totli mevasi.

Kimlar kelmadi qizim?

Sababli yo sababsiz,

Balki buni bilarsiz?

A yting oy kun sanani,

Jalb etaylik hammani.

Qaysi muhim sanani?

Jamdur barcha o’quvchi,

Bugungi darsga tayyor.

Muhim sanalar bisyor.

Mart oyida nishonladik

She’rlarni ko’p yod oldik.

Yana nishonladik biz

Navro’zi olam bayramin

Balli tashakkur sizga,

Egallang o’z joyingiz

Siz matematika darsining

Qani, o’g’il – qizlarim,

Yana avvalgi darsda

Qanday mavzu o’tgandik?

O’quvchilar birgalikda:

Vaqt, masofa, tezlikni,

Burchak, tomon, shaklni.

Bel bog’lab doim tikka.

II. O’tilgan mavzuni mustahkamlash

Uyga berilgan vazifani tekshirish.

Ifodalarni taqqoslang:

47*10+47*3 va 47*10*3

720:10:6 va 720:60

III. Dars borishi: O’quvchilar guruhlarga bo’lib olinadi

I guruh “Aylana”

II guruh “Kvadrat”

III guruh “Uchburchak”

Guruhlarni baholashda sichqon yili kirib kelganligi sababli sichqon va pishloqlardan foylananib rag’batlantirib boriladi.

М.Мирзааҳмедов: Математикадан масалалар тўплами 5-синф

Книги, продукты, мировая литература, узбекская литература, бизнес и психология, на русском языке, современная узбекская литература, детская литература, религиозная литература, наука и учебники, для абитуриентов, лучшие книги, топ-100 бестселлеров, художественная литература (биографическая литература), биография , на английском языке много другое. Быстрая доставка в Узбекистан

Отзывы

М.Мирзааҳмедов: Математикадан масалалар тўплами 5-синф

Shartnoma shartlariga rioya qilmaganligiga qaramasdan, ayb korxonaning aynan o’zida bo’lganiga qaramasdan, asaxiy.uz ning qo’shtirnoq ichidagi “shirinso’z” xodimlari mijozga o’ta qo’pol muomalada bo’lishdi. Shunchaki kichik uzr orqali aybini yuvishmoqchi bo’lishdi. Yetkazib berish xizmati hamda xodimlarning muomalasi me’yoriy qoidalardan ham past darajada ekanligi ushbu internet do’kon obro’siga umuman xos emas. Qayta bu do’konning xizmatlariga aslourojaat etmayman

Assalomu alaykum, buyurtmadagi xatolikni tekshirish uchun imkoni bo’lsa telegram orqali @asaxiy_online ga buyurtma raqamini qoldirsangiz.

Qiziqarli malumotlar
М. Мирзааҳмедов: Математикадан масалалар тўплами 4-синф